Дмитро Бачинський: "Бережіть лікарів! Цю фотографію я зробив в операційній..."

Дмитро Бачинський в facebook:

Бережіть лікарів! Об этом сообщает vilna-ukraina.in.ua со ссылкой на СМИ.

Цю фотографію я зробив в операційній в 2012 році. Я фотографував весь процес від початку до кінця. Операція тривала 115 хвилин. Памятаю, як думав, - а якщо здр ... игнеться рука хірургаНе здригнулася. Це я згадав, прочитавши наступне Закони хвороби про лікарські помилки Інеса Сафонова

Звинувачувати лікаря за помилку в рішенні, прийнятому величезною ціною - значить, зовсім вбити професію.

Медицина - це філософія. Медичний вчений так і називається доктор філософії. Медицина - це система поглядів на хвороби. Хвороб сотні тисяч, а число їх комбінацій нескінченне. Закони хвороб відрізняються від законів фізики. Вони не вписуються в графіки і формули. Їх не можна описати математичною моделлю і прорахувати навіть на найпотужнішому процесорі.

У законах хвороб правил рівно стільки ж, скільки винятків, а виключення настільки значні, що мають свої власні правила. Будь-який третьокурсник медичного університету знає, що інфаркт може протікати як пневмонія, апендицит - як грип, грип - як апендицит, а гастрит - як інфаркт, і що всі ці болячки можуть мати стерту або абсолютно німу клінічну картину. Закони хвороб нелегко загнати в рамки компютерних програм і клінічних протоколів.

Медицина - область знань, в якій закономірності діагнозів нахабно зневажаються нетиповими симптомами, а результати хвороб часто непередбачувані. Тут все можливо.

У медичній науці прийнято вважати факт статистично достовірним і доведеним при пятивідсотковій частоті помилки. Що це означає Це означає, що навіть найсерйозніші наукові докази забезпечують лише 95 -ву ймовірність вірного діагнозу і результату лікування.

Отже, висновок перший. У медичного діагнозу і прогнозу не буває ста відсотків точності. Ніколи.

Далі - увага.

У нашому з вами просунутому світі ні супер-пупер-інтернет, ні японський-преяпонский робот-андроїд, ні мега-ядерний-переядерний томограф - не поставлять вам діагноз, якщо у вас заболить живіт. Або голова.

Навіть якщо вам під силу автоматизувати і підпорядкувати технологіям і алгоритмам все ваше життя - діагноз вам буде ставити жива людина в злегка помятому халаті.

І цей діагноз буде мати - в кращому випадку - девяностопятипроцентну точність. Отже, діагноз ставить лікар. Як і пару сотень років тому, власне.

І це висновок номер два.

Третє. Жоден лікар в світі не зацікавлений в ускладненнях або загибелі свого пацієнта. Крапка. Приймаємо третій пункт за аксіому і йдемо далі. Отже, 95 захворювань мають типовий перебіг симптоми відомі, тактика відпрацьована і прописана протоколами ангіна - антибіотик, перитоніт - лапаротомія і антибіотик, кровотеча - кесареве. Або трепанація. Дивлячись що у вас болить.

Результат лікування передбачуваний ... знову-таки відсотків на 95. Отже, четверте. У більшості випадків лікарі вас лікують з упевненістю в результаті.

Пяте - ті самі пять відсотків, хай їм грець. Атипові симптоми або стерта клініка. Несподіваний перебіг хвороби або операції.Або пологів. Рідкісна реакція на лікування.

Несподіване поєднання кількох хвороб.

Саме в таких ситуаціях стандартні протоколи не працюють, а лікар практично наодинці приймає рішення Перемикає стрілку - на невидимій розвилці доріг вашої долі. Вирішує - оперувати чи вести консервативно. Взяти дитину на операційний стіл - чи не брати. Кесарський або вичікування. Видалити орган, уражене пухлиною, або зберегти, видалити гіпотонічну матку або ризикнути, не видаляти. Госпіталізувати дитину - або залишити вдома. Йти на повторну операцію, чи призначати тромболіз і чи шунтувати мозок. У багатьох подібних випадках ризик втручання буває практично дорівнює ризику невтручання. Іноді для прийняття рішення є пара днів, іноді - одна ніч, іноді - кілька секунд.

І ось він вирішує.

- Чи потрібна операція дитині - Є ризики анестезії, інтраопераційні ризики ... - Внутрішньоутробна смерть плоду - чи кесарський рубець ... - Дефект органу - чи віддалені пізні метастази ... - Ускладнення нераціональної антибіотикотерапії абопрогресуючий септичний процес ... - Ризик контамінації внутрішньолікарняної інфекцією ... - Ризик блискавичного перебігу хвороби ...

Ризики, ризики, ризики ...

І так. Будь-яке лікування затратне.

Ви, можливо, здивуєтеся, але вся ця калькуляція, все зважування, порівняння і прорахунки прогнозів, все бінарні вибори в таких випадках грунтуються на абсолютно ефемерній субстанції на інтуїції і досвіді лікаря.

На якихось містичних штучках з факірскої скриньки, коротше. Повірте, так і приймаються рішення в найскладніших випадках ін-ту-ї-тив-но.

На око. Орел або решка. Пан або пропав. І якщо вам, наприклад, довелося опинитися в пяти цих відсотках - вважайте, тут обом не пощастило і вам, і вашому лікареві.

Тут, на жаль, математика інша пятдесят-на пятдесят. Якщо лікар витягує невірну карту - це і називається лікарською помилкою. Саме в цій точці, на перехресті, лікар бере на себе відповідальність за рішення. Ну а якщо ризики спочатку були рівні - виходить, лікар частіше буде неправий. І потрапить під шквал звинувачень, під розстріл критики. Треба було діяти не так! - Будуть кричать йому в інтернеті, в телеефірі або на лікарських зборах.

А ви уявіть собі, як це - приймати рішення в такий момент. Спробуйте, прийміть. Зробіть вибір. З адреналіном, з мокрим лобом. Поруч з асистолією, з клінічною смертю. З кулаком на аорті.З безсонням, з тахікардією біля дверей реанімації. З запалими очима. З вантажем на все життя.

Представили !Отож. Висновок головний. Звинувачувати лікаря за помилку в рішенні, прийнятому такою ціною - значить, зовсім вбити професію. Зробити безглуздим весь цей досвід.

Бережіть лікарів.

Молодь і так скоро в медицину не заженеш. Дивлячись на нинішнє полювання на відьом, скоро ніхто не захоче там з вами стояти - на ключових перехрестях ваших ліній життя. Все в айтішники і в веб-дизайнери підуть. Ну або в косметички. З гладкою шкірою будете біля компютера сидіти і в інтернеті лікуватися. На красивих сайтах.

http//ru.tsn.ua//zakony-bolezni-o-vrachebnyh-oshibkah-572Дмитро Бачинський


ТОП новости

Вход

Меню пользователя